آیا صلاه همان نماز است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

در ادامه مطالب قبل به بحث نماز می پردازیم.

آقای طاهری می گویند صلاه یعنی اتصال نه نماز، قرار است در حریم حق مقیم شویم، به ظاهر بسیار کلام زیبا و شیرینی است اما آیا وقتی خداوند می گوید حی علی الصلاه یعنی بشتابید به سمت اتصال؟

فکر کنم به قدر کفایت مستندات تاریخی و قرآنی وجود دارد که وقتی مسلمانان به صلاه فراخوانده می شدند، همه در صفوف پیوسته به نماز می ایستادند، روایت های متعددی هست که از نحوه وضو گرفتن و نماز خواندن و تلفظ صحیح کلمات در نماز روایت دارد، خداوند برای نماز در قرآن زمانهایی را تعیین کرده و بارها به رکوع و سجود اشاره شده است، حضرت فاطمه سلام الله علیه به قدری در نماز ایستاده به دعا می پرداختند که پاهای مبارکشان متورم میشد، جای مهر روی پیشانی امیرالمومنین از فرط سجده نقش بسته بوده است.

برای نماز احکام و آیینی مقرر شده است. بسیار خوب است که کسی بتواند اتصال به حضرت حق برقرار سازد، اما کدام میوه را دیده اید که بدون پوسته ی خود بتواند رشد کند و از آفت در امان بماند؟ برای ورود به نماز لازم است خود را پاک گردانیم، نیت کنیم، دست و پا و روی خود را از هر چه غیر او، روی او و راه اوست بشوئیم، اندیشه خود را پاک گردانیم، رو به سمتی کنیم که در قرآن از آن بعنوان قبله مسلمین نام برده شده، نه آنکه بی قبله و بی وضو به هر سمت و سوئی دلمان خواست نماز بخوانیم، بعد مجدد نیت کنیم و همه قرب الهی را در نظر بگیریم، از شر شیطان پناه ببریم به خداوند بلند مرتبه، نام مقدسش را برده و حمد و ستایش او را بجا بیاوریم و خلاصه اینکه تمام بخشهای نماز هر کدام به دلیلی است و مجموعه آن ما را در کانالی درست قرار داده و اتصال به حضرت حق را ممکن می سازد.

بحثی نیست که هر کسی در تمام زمانها می تواند ذکر بگوید، راز و نیاز کند، دعا کند، اما دلیل نمی شود از آنچه بدان سفارش شده ایم بگذریم، در قرآن به پرداخت زکات هم بسیار سفارش شده ایم، چرا آنرا انجام نمی دهیم؟ آیا دلیلی جز تنبلی و فرار از مسئولیت داریم؟ آیا اگر نماز و قرآن بخوانیم ما را از هوسرانی، مال اندوزی، گناهانی که بسیار شیرین می نماید و بی مسئولیتی رهایمان نمی کند؟

بسیاری ترجیح میدهیم دین را تمام و کمال بگذاریم کنار تا اینکه بخواهیم انسانهای پاکی باشیم و در راه مستقیم قدم برداریم، خداوند متعال فرموده نماز شما را از فحشا و منکر حفظ می کند، آقای طاهری با ایجاد یک شبهه و قرار دادن راه فرار، شاگردان خود را عملا از نماز و دین دور ساخته، شاید هم صرفا پشت امام جماعتی به نماز ایستاده و عکس انداخته که خود را تبرئه کند، اما خدا بهتر می داند در دل افراد چه می گذرد، چون یقین دارم کسی که مسلمان حقیقی باشد دیگران را به خواندن نماز ترغیب می کند.

بهتر است سخن کوتاه کنم و بجای آن از آیات الهی و سوره بقره آیاتی را با شما به اشتراک بگذارم و دعا کنم تا انشالله همه جزو هدایت شدگان قرار بگیریم:

بسم الله الرحمن الرحیم

و برخى از مردم مى‏گویند ما به خدا و روز بازپسین ایمان آورده‏ایم ولى گروندگان [راستین] نیستند (8)

با خدا و مؤمنان نیرنگ مى‏بازند ولى جز بر خویشتن نیرنگ نمى‏زنند و نمى‏فهمند (9)

در دلهایشان مرضى است و خدا بر مرضشان افزود و به [سزاى] آنچه به دروغ مى گفتند عذابى دردناک [در پیش] خواهند داشت (10)

و چون به آنان گفته شود در زمین فساد مکنید مى‏گویند ما خود اصلاحگریم (11)

بهوش باشید که آنان فسادگرانند لیکن نمى‏فهمند (12)

و چون به آنان گفته شود همان گونه که مردم ایمان آوردند شما هم ایمان بیاورید مى‏گویند آیا همان گونه که کم خردان ایمان آورده‏اند ایمان بیاوریم هشدار که آنان همان کم‏خردانند ولى نمى‏دانند (13)

و چون با کسانى که ایمان آورده‏اند برخورد کنند مى‏گویند ایمان آوردیم و چون با شیطانهاى خود خلوت کنند مى‏گویند در حقیقت ما با شماییم ما فقط [آنان را] ریشخند مى‏کنیم (14)

خدا [است که] ریشخندشان مى‏کند و آنان را در طغیانشان فرو مى‏گذارد تا سرگردان شوند (15)

همین کسانند که گمراهى را به [بهاى] هدایت‏ خریدند در نتیجه داد و ستدشان سود[ى به بار] نیاورد و هدایت‏یافته نبودند (16)

مثل آنان همچون مثل کسانى است که آتشى افروختند و چون پیرامون آنان را روشنایى داد خدا نورشان را برد و در میان تاریکیهایى که نمى‏بینند رهایشان کرد (17)

کرند لالند کورند بنابراین به راه نمى‏آیند (18)

راست گفت خداوند بلند مرتبه و با عظمت

در پناه حق

 

/ 0 نظر / 52 بازدید