برگردان کلام و موسیقی

سلام،

برگردان گفتار نظریه‌ای شبه علمی است که نخستین بار توسط دیوید جان اوتس ارائه شد. این نظریه پس از نمایش در برنامه تاک-شو شبانه آرت بل در رادیو مورد توجه مردم قرار گرفت. در این نظریه باور او بر این است که انسان به‌هنگام خَلق گفتار، ناخودآگاه پیام‌های پنهانی را می‌آفریند که نمایانگر بینشی‌است از اندیشه‌های درونی او. اوتس مدعیست که نظریه اش در روان درمانی، جرم شناسی و گفتگوهای تجاری کاربرد دارد. اگرچه ادعاهای او ازسوی مردم، علم و انجمن‌های آکادمیک مردود اعلام شده است.

اوتس ادعا می‌کند انسان به‌طور متوسط در هر ۱۵-۲۰ ثانیه یکبار در گفتگو‌های عادی‌اش دو گزارهٔ همپیوند را خلق می‌کند. یکی همان جملهٔ بازگو شده بهنجار اوست که آگاهانه شنیده می‌شود و دیگری پیامیست برگردان‌شده که ناخودآگاهانه در سخن او نهادینه شده است. این دو شکل کلام یعنی بهنجار و وارونه، که به‌گمانی مستقل از یکدیگراند، جزء لاینفکی از ارتباطات انسانی را تشکیل می‌دهند. به‌هنگام پویا شدن ارتباط میان‌فردی هردو کلام (اصل و برگردان) باهم آمیخته می‌شوند تا با همهٔ روان شنونده ارتباط برقرار نمایند. اوتس مدعیست که پیام برگردان همواره روراست بوده و حقیقت دیدگاه درونی گوینده را آشکار می‌سازد. شناخته‌شده‌ترین نمونه که گویا نمایشگر این پدیده است، سخن نیل آرمسترانگ بهنگام پا گذاشتن بر سطح ماه در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ است که وارون بخشی که در آن عبارت «گامی کوچک برای بشر» بازگو شد چیزی شبیه به «بشر به فضا قدم می‌گذارد» شنیده می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

اولین بار دیوید جان اوتس در سال 1983 تحقیقات روی برگردان کلام را آغاز نمود و در سال 1987 اولین کتابش را ارائه نمود، پس این مطلب تازگی ندارد و در دنیا شناخته شده است و کسی نمی تواند آنرا بنام خود ثبت کند.

در عرفان حلقه آقای طاهری می گویند هر کسی محور وجودی اش مثبت باشد برگردان کلامش مثبت خواهد بود و آنکه محور وجودی اش منفی باشد، برگردان کلامش منفی است، ایشان در پاسخ به برخی منتقدین حلقه برای درست و موجه جلوه دادن خود، بیان میدارد نوار تمام کلاسهای مرا برگردان کنید و ببینید همگی مثبت است، اگر می توانید شما منتقدان نیز مانند آن بیاورید (به نقل از یکی از مربیان نزدیک ایشان)، گویی مانند پیامبر (ص) می خواهد کفار را به آوردن آیه ای مانند قرآن جهت مقابله فرا بخواند!

نکته ی جالب اینجاست که ایشان اول تعریفی مطابق خواست خود ارائه می کند، سپس آنرا ملاک قضاوت و رد و قبول افراد قرار می دهد و شاید نمی داند که همین نکته علیرغم ادعای حلقه که می گوید قضاوت ممنوع، موجبات رایج شدن قضاوت و تهمت و افترا زدن به اشخاص حقیقی را نزد شاگردان حلقه فراهم آورده است. شاید کم نباشند افرادی که ترانه ها، نوشته ها و کارهایشان را دور ریخته اند و مایوس شده اند.

می خواهم به نکته ای از خود عرفان حلقه و اظهارات آقای طاهری اشاره کنم و به نتیجه برسم: ایشان می فرماید، شیطان طبق طرح الهی انسان را فریب داده و عزیز خداست و دارد نقش منفی (آتش) را بفرمان خداوند اجرا می کند که باعث پختگی انسان (خاک) شود، اگر چنین است که بنده هم تا حدودی با این امر موافقم، پس محور وجودی شیطان الهی و مثبت است، نقش منفی یک فیلم که خودش منفی نیست و فقط آنچه کارگردان گفته را انجام میدهد! دجال و امام عصر نیز طبق طرح آمده اند و نسبت به آن واقفند، طبیعتا محور وجودیشان هم مثبت می شود، درست است؟ بنده تنها نظریات خود آقای طاهری را بسط دادم، اما اگر این نگاه غلط است آن نگاه اول هم غلط است و کلا قضاوت و قیاس انسانها طبق برگردان کلامشان غلط است، پس بیائید بساط این بازی منحرف کننده ی برگردان کلام و عامل دست شیطان را جمع کنیم و بیش از این خود و دیگران را مورد قضاوت قرار ندهیم.

هدف بنده از طرح این مطلب این بود که آسیب های حرکت بدون آینده نگری آقای طاهری متوقف و اصلاح شود و باز برمی گردم به آنچه بارها گفته ام، بسط و گسترش عرفان حلقه کاری نادرست بوده و گفتن برخی مفاهیم و مباحث به عموم بدون آماده بودن بستری فکری و ظرفیتی افراد از آن نادرست تر و جلوی ضرر را هر کجا که بگیریم منفعت است.

/ 0 نظر / 15 بازدید